Artykuł sponsorowany

Jak dbać o klimatyzację, aby służyła przez długie lata?

Jak dbać o klimatyzację, aby służyła przez długie lata?

Klimatyzacja jest nieodłącznym elementem naszych domów i samochodów, szczególnie podczas upalnych dni. Aby cieszyć się jej działaniem przez długie lata, warto wiedzieć, jak dbać o urządzenie. Właściwa konserwacja klimatyzacji może przedłużyć jej żywotność i poprawić efektywność energetyczną.

 

Częste przeglądy i czyszczenie filtrów

 

Jednym z kluczowych elementów utrzymania klimatyzacji w dobrej kondycji jest regularne przeglądanie urządzenia. Eksperci zalecają dokonywanie przeglądów co najmniej raz w roku, najlepiej przed sezonem letnim. W trakcie przeglądu warto sprawdzić szczelność układu, stan filtra powietrza oraz czyścić elementy wymiennika ciepła. Czyszczenie filtrów powinno być wykonywane co najmniej raz na trzy miesiące, a w przypadku intensywnego użytkowania klimatyzacji nawet częściej. Regularne czyszczenie filtrów zapobiega gromadzeniu się kurzu i bakterii, co wpływa na jakość powietrza w pomieszczeniu.

 

Dbaj o właściwe ustawienia temperatury

 

Właściwe ustawienie temperatury klimatyzacji ma kluczowe znaczenie dla jej efektywności energetycznej i żywotności. Zaleca się, aby różnica między temperaturą zewnętrzną a ustawioną na klimatyzacji nie przekraczała 5–6 stopni Celsjusza. Zbyt niskie ustawienie temperatury może prowadzić do nadmiernego zużycia energii, a także skraplania się wody na elementach urządzenia, co zwiększa ryzyko rozwoju pleśni i bakterii.

 

Uważaj na wilgoć i kondensację

 

Nadmierne skraplanie się wody w klimatyzacji może prowadzić do powstawania pleśni, która negatywnie wpływa na jakość powietrza w pomieszczeniu. Warto regularnie sprawdzać poziom wilgoci w pomieszczeniach, w których korzystamy z klimatyzacji, oraz dbać o odpowiednie wentylowanie. Jeśli zauważymy, że na urządzeniu gromadzi się dużo kondensatu, warto skonsultować się z serwisem technicznym, który sprawdzi czy wszystkie elementy układu są szczelne i działają prawidłowo.

 

Zapewnij profesjonalny serwis

 

W przypadku awarii lub problemów z klimatyzacją warto zgłosić się do profesjonalnego serwisu. Wykwalifikowani technicy są w stanie szybko zdiagnozować problem i zaproponować odpowiednie rozwiązanie. Warto również pamiętać o zawarciu umowy serwisowej z renomowaną firmą, która zapewni regularne przeglądy i konserwację urządzenia. Umowa serwisowa może również obejmować ewentualne naprawy gwarancyjne, co pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów związanych z naprawą klimatyzacji. Jeśli chodzi o system, jakim jest klimatyzacja, Poznań i okolice to rejon działania fachowców takich jak KlimaPoz.